Постійне вживання терміну "геополітика" в сучасному інформаційному просторі спонукає до вивчення історії.

Якщо у Чингісхана розуміння геополітичних процесів було доволі просте та прямолінійне – одноосібне панування в світі, то у іспанців та португальців все було по-європейськи вишукано і цивілізовано (іронія). Зокрема, одним з найбільш важливих "договорів" між двома впливовими європейськими країнами, безперечно, став Тордесільяський. В лінгвістичному плані його наслідки колосальні і помітні кожному - розподіл іспанської та португальської мов в світі.

Тордесільяський договір (порт. Tratado de Tordesilhas, ісп. Tratado de Tordesillas) – міжнародний договір між Іспанією і Португалією, підписаний 7 червня 1494 року в місті Тордесільяс (зараз у провінції ВальядолідІспанія). Договір розділяв всі «нововідкриті» землі між двома країнами меридіаном, що проходить за 370 ліг (2055 км) на захід від Островів Зеленого Мису, розташованих біля західного узбережжя Африки (за сучасними координатами це 49°32'56" західної довготи). Лінія розділу була перенесена на 270 (1500 км) ліг на захід у порівнянні з встановленою роком раніше булою папи Олександра VI (Bula Inter caetera) і проведена посередині між португальськими на той час Островами Зеленого Мису і островами Вест-Індії, відкритими Христофором Колумбом під час першої подорожі, на які претендувала Іспанія (у договорі названі Сіпангу і Антілія, зараз Куба і Гаїті відповідно).

Нововідкриті землі на схід від цієї лінії за договором відходили до Португалії, а землі на захід – до Іспанії. Договір був ратифікований Іспанією (точніше Кастилією і Арагоном) 2 липня 1494 року та Португалією 5 вересня 1494 року.

Текст договору був наступним:

"Високі договірні сторони через представників домовилися і погодилися, щоб уникнути сумнівів і суперечок щодо островів і земель, вже відкритих, або тих, які будуть відкриті в морі-океані, щоб була проведена пряма лінія від полюса до полюса, тобто від полюса арктичного до полюса антарктичного з півночі на південь, в 370 лігах на захід від островів Зеленого Мису, на відстані, визначеній в градусах чи іншими способами, які будуть визнані найбільш прийнятними та зручними, і виміряними без надлишку або недостачі, і щоб все, що вже відкрито або буде відкрито королем Португалії або його кораблями, чи то острови або материки на схід від цієї лінії й усередині її на півночі і на півдні, належало названому сеньйору-королю Португалії та його наступникам на віки вічні і щоб всі острови і материки, як відкриті, так і ті, що будуть відкриті королем і королевою Кастилії і Арагона, або їхніми кораблями на захід від названої лінії  на півночі і на півдні, належали зазначеним сеньйорам - королю і королеві і їх наступникам на віки вічні."

Широкими пластами мислили люди. Глобально, так би мовити. І діяли фундаментально – якщо вже ділити, то не якийсь там клаптик землі, а цілий світ. Увесь і повністю.

Лінія розділу на іншій стороні світу була проведена через кілька десятиліть за Сарагоським договором, підписаним у 1529 році. Ця лінія проходила антимеридіаном Тордесільяській лінії. Оскільки в той час достеменно не було відомо, що Земля – ​​це куля, сфери інтересів обох держав зіткнулися на Тихому океані, внаслідок чого знадобилося їхнє розмежування і тут.

 

Сарагоський договір (ісп. Tratado de Zaragoza; порт. Capitulação de Saragoça) – договір, укладений між Іспанією та Португалією 22 квітня 1529 року, як доповнення до Тордесільяського. У ньому була встановлена ​​демаркаційна лінія між сферами впливу обох морських держав в східній півкулі.

Східною демаркаційною лінією стала лінія, що пролягає за 297,5 ліг (1652 км) на схід від Молуккських островів (територія сучасної Індонезії), поблизу 145 градуса східної довготи. За договором лінія повинна була пролягати між сучасними Маріанськими островами і островом Гуам, що називалися тоді Санто-Томе і Лас Велас. Землі і моря на схід від лінії відходили до Іспанії, а на захід — до Португалії. Крім цього договір затвердив угоду про продаж Іспанією Португалії прав на Молуккський архіпелаг за 350 тисяч дукатів.

Як видно з карти, українські землі знаходяться у зоні впливу Португалії. Спираючись на договір 1529 року, можна сміливо робити португальську мову другою державною. Тим паче, що оригінали обох договорів досі зберігаються в Генеральному архіві Індій (Іспанія) і Національному архіві Торре-ду-Томбу (Португалія).

* * *

© М. О. Іжик, 2014-2019

Як поділили світ