Наші люди люблять Єгипет. Когось приваблює унікальне Червоне море, когось унікальні піраміди, а когось унікальна можливість 10 днів підряд чинити гріх номер один, який латиною називається "gula" (черевоугодництво). Хоча  і для гріха номер два під назвою "Fornicatio" або "Luxuria" там можливості теж шикарні. 

 

Українська народна традиція відвідувати Єгипет сягає Середньовіччя. Щоправда, мета подорожі тоді була дещо іншою. 

 

Серед вихідців з земель Київської Русі одним з перших відомих паломників на Святу землю, який попутно відкрив для співвітчизників Єгипет,  був православний чернець Варсанофій (Варсонофій). Проживав він в Києві у XV столітті. Людина смілива і добра. Дві якості характеру, які не можуть існувати окремо.

 

У 1456 році Варсанофій з Києва, який не можна не любити, через Білгород, Константинополь, Кіпр, Тріполі, Бейрут і Дамаск здійснив перше паломництво в Єрусалим. Без навігатора, бронювання готелю, шенгенської візи (оновлено – без безвізу) і страхування на період подорожі. 

Треба відзначити, що час для мандрівки він обрав не найкращий: Турецька імперія остаточно поглинула залишки Візантії, Балканами саме прокочувалася хвиля турецької навали, на Середземному морі європейські лицарі відчайдушно стримували натиск завойовників зі Сходу. Одним словом, це був справжній "гарячий тур". 

 

Більш відомою стала друга подорож ченця, яка тривала понад рік.

 

З 1461 по 1462 роки Варсанофій пішки пройшов шлях з Києва до Константинополя, далі через острови Крит і Кіпр дістався морем до єгипетського міста Дум'ят, звідки річкою Ніл доплив до Каїра. Там чернець пробув 6 тижнів. За цей час він докладно познайомився з містом і його околицями, після чого знову побував в Єрусалимі і успішно повернувся в Київ.

 

Розповідь Варсанофія про свою подорож тривалий час була єдиним на Русі джерелом відомостей про Єгипет. Вона містила описи: "річки з раю" (легендарний Ніл); "старово Мисюря" (місто Каїр); "лютого звіра" (так Варсанофій назвав побаченого вперше крокодила); а також "дерева, на якому росте мед дивний" (фінікова пальма).

Крім того, розповіді Варсанофія містять першу на Русі згадку про Єгипетські піраміди, які він згідно християнської традиції того часу називав "житницями Йосипа" ("житниці Йосифа Прекраснаго за річкою за Нілом противу старово Мисюря").

Пам'ятаймо про благородного земляка. І не втрачаймо в єгипетському готелі людську подобу.

* * *

Читати також:  Про походження рас

© М. О. Іжик, 2014-2019

Перший киянин в Єгипті