Український принц Таїланду

Про те, як українки крутили і продовжують крутити голови іноземцям знають навіть ті, кому це не дуже і цікаво ("Роксолана" в шкільній програмі). Що є, то є. 

При цьому, ім'я принцеси Сіаму (сучасний Таїланд) – Катерини Іванівни Десницької – мало відоме широкому загалу.

Народилася вона в 1886 році в Луцьку. Згодом переїхала до Києва. Як і належить тогочасній порядній дамі, навчалася у Фундуклеївській жіночій гімназії (найкращій в місті, неподалік Хрещатика).

Потім був Петербург. Згодом, участь в провальній російсько-японській війні 1904-1905 років, в якій Катерина навіть отримала три бойові нагороди (в тому числі, Георгіївський хрест за мужність).

У березні 1905 року на балі для георгіївських кавалерів Десницька познайомилася з гвардійським гусаром. Він виявився – ні багато, ні мало – принцом Сіаму Чакрабонґсе (Чакрабоном, 1883–1920), сином короля Рами .

Принцеса Сіаму: 100% волинянка

 

Як прийнято казати "між молодими людьми спалахнуло кохання". Але були великі перешкоди щодо одруження. Принц сповідував буддизм – Катерина була православною.

У січні 1906 р. Чакрабон закінчив Академію генштабу. Разом з Катериною поїхав поїздом до Одеси, а звідти пароплавом – до Стамбула. Молодята таємно обвінчалися в грецькій церкві Святої Трійці в районі Пера.

За стародавнім українським звичаєм, медовий місяць вони провели в Єгипті.

За тогочасними канонами, принц не міг з'явитися в столиці Сіаму з невідомою жінкою, ще й європейкою. Тому залишив Десницьку в Сінгапурі, у "вірних людей". Цікаво, наскільки все перевернулося з ніг на голову. Нині в Таїланді європеєць з місцевою дівчиною – картина вкрай поширена.

Король подарував принцу щойно збудований палац Парускаван і принц нарешті перевіз Катерину туди.

 

Сіамська королівська родина сприйняла цей шлюб як мезальянс ("Луцьк і тоді сприймався не дуже" – сказав би сучасний рівнянин), Десницьку при дворі не прийняли. Ситуація не змінилася навіть після народження Катериною 28 березня 1908  королівського онука Чули (про нього нижче).

Принц Сіаму: 50%-ий волинянин

 

Тепер детальніше про сина Катерини.

Чула Чакрабон був єдиною дитиною принца Сіаму Чакрабона і Катерини Десницької.

 

Він народився 28 березня 1908 року в Бангкоку в палаці Парусакаван, і отримав титул Мом Чао (Світліший). Палацові чиновники ласкаво називали його Than Phraong Nu (ท่าน พระองค์ หนู) – «маленький принц» (Екзюпері тут ніяк не фігурує).

 

Батьки Чули розлучилися 1919 року, мати емігрувала в Шанхай, а в 1920 році помер його батько. Після цього Чула був направлений на навчання до Великої Британії, де навчався у відомій лондонській школі для хлопчиків Херроу, потім – в Трініті-коледжі Кембриджського університету і повернувся до Таїланду лише у віці 23 років.

Після революції 1932 року в Сіамі (перша половина ХХ століття – це суцільні революції і повалення монархій) король залишався номінальним главою держави, а вища аристократія (принци) була відсторонена від влади. У 1935 році король Рама VII Прачадипок відрікся від престолу й емігрував до Англії (де монархію не повалили, і не сказати, що від цього стало гірше). 

 

У 1935 році Чула Чакрабон разом зі своїм кузеном принцом Біра (який прибув для навчання в Ітоні ще в 1927) заснували команду автогонщиків White Mouse Racing. Свою першу гонку принц Біра провів у 1935 році в Бруклендсі, пілотуючи Riley Imp, розфарбовану у блакитний і жовтий кольори. Напів-волинський поціновувач автомобілів і не здогадувався, який неймовірний античагарниковий  позашляховик спроектують через 30 років на Луцькому автомобільному заводі, та ще й назвуть його "волинянкою". 

 

У 1938 році в Лондоні Чула одружився з англійкою Елізабет Хантер.

В шлюбі у них народилася одна дочка – Наріса Чакрабон, 1956 р.н., яка наразі володіє невеличким готелем в Бангкоку і взагалі є досить відомою постаттю.

 

Чула з дружиною жили в Корнуоллі в 1940-х–1950-х роках.

Закінчивши Кембриджський університет, Чула став істориком. За деякими повідомленнями, у 1950-х роках він був коментатором лондонського радіо.

 

Помер у 1963 році.

З фото помітно, що сіамські риси обличчя у принца досить умовні. В погляді відчувається щось знайоме. Щось зовсім близьке.

© М. О. Іжик, 2014-2019

Влітку 1911 року сіамсько-українське подружжя відвідало Київ, який не можна не любити.

Проблеми в сімейному житті з'явилися, коли 1918 року Чакрабонґсе закохався в принцесу Чаваліт, дочку свого далекого родича, адже в королівській родині Сіаму практикували багатожонство. Далася взнаки різниця культур, яка з віком (хочете Ви цього чи ні) все одно вилазить. Катерина важко все це переживала, а чоловік просив її... змиритися. Українка виявилася консервативною, непокірною і гордою. Подала на розлучення, відмовилася від великих аліментів, погодившись лише на 1200 фунтів річних. Влітку 1919 р. вона виїхала до свого брата-дипломата в Шанхай.

В Китаї почала працювати в "Червоному Хресті".

1910 король Рама V (Чулалонґкорн) помер, і престол під іменем Рами VI посів його старший син Вачпровуд. Молодий правитель виявився більш гнучким, він явно симпатизував ідеї глобалізації, і офіційно визнав шлюб свого брата, а Десницька отримала титул принцеси Сіаму вищого рангу під іменем На Пхітсанулок. Новий король був бездітним і Чакрабон (син Катерини) став спадкоємцем престолу.