1

Зондська протока (індон. Selat Sunda) розділяє острови Ява та Суматра і з'єднує Індійський океан з Яванським морем Тихого океану.

Її довжина близько 130 км.

В північно-східній частині має ширину близько 24 км і глибину лише 20 м, що створює проблему великим суднам. 

У протоці розташовано багато островів вулканічного походження, найвідоміші – острови Кракатау, чиє виверження вулкана в 1883 році вважається одним з найпотужніших в сучасній історії.

 

З 1960-х років існують плани будівництва моста, що з'єднує Суматру і Яву. Аналогії проводити не буду.

Бій в Зондській протоці (англ. Battle of Sunda Strait) – морський бій Другої світової війни між 2 крейсерами союзників, які проривалися з Яванского моря після розгрому союзної ескадри, і японськими силами, які прикривали висадку японських військ на Яву. 

28 лютого 1942 американський важкий крейсер "Х'юстон" і австралійський легкий крейсер "Перт", вийшовши з Батавії (тогочасна назва Джакарти), помітили японські транспортні судна, які висаджували війська. Їх охороняв лише японський есмінець "Фубукі". Проте через деякий час з півночі підійшов японський 12 дивізіон есмінців, а також крейсери "Могамі" та "Мікума". По "Х'юстону" і "Перту" було випущено 87 торпед. Отримавши 2 торпеди, "Перт" затонув приблизно о 23:40, "Х'юстон" зміг протриматися на плаву ще майже годину, але потім також затонув. З екіпажу "Х'юстона" загинули 693 особи, на "Перті" – 375 осіб.

© М. О. Іжик, 2014-2020

Зондська протока