Непередбачувана доля з притаманною їй легкістю цього разу закинула мене на західний берег (ні, не річки Йордан) острова Ява. В Зондську протоку (на карті позначено як Selat Sunda)

Вона розділяє вищезгадану Яву, яка названа не на честь мотоцикла, з островом Суматра. Відстань між островами в найвужчій частині протоки, як від Києва до Вишгорода – 24 км. При цьому, протока має дивну властивість не лише розділяти, а й з'єднувати. В даному випадку, Індійський океан з Яванським морем Тихого океану.

Максимальна її глибина лише 20 м, що створює проблеми великим суднам. Це унаочнює вистраждану тезу "дрібне шкодить великому". І аж ніяк не навпаки.

З 1960-х років існують амбітні плани будівництва моста, що з'єднає Суматру і Яву. Аналогії проводити не буду. "І поки на світі існують мости – існуватимуть ті, хто їх палить".

У протоці розташовано багато симпатичних островів вулканічного походження. Найвідомішим, безперечно, є трагічна гордість Індонезії – вулкан Кракатау. Його шалене виверження в серпні 1883 року вважається одним з найпотужніших в сучасній історії людства. Сила тодішнього вибуху в 10 000 разів перевищує силу вибуху, який знищив Хіросіму. На узбережжях Яви та Суматри було просто зметено 295 міст та селищ, загинуло понад 36 000 осіб, сотні тисяч залишилися без домівок. Спричинене цунамі було настільки потужним, що обійшло майже всю планету.

Протягом кількох місяців спостерігалися дивні оптичні явища: в деяких місцях планети сонце здавалося синім, а місяць – яскраво-зеленим. 

Вулкан примудрився вже після своєї загибелі дати потомство. На місці його залишків утворився Анак-Кракатау, дослівно "Дитя Кракатау" (на фото по центру лінії горизонту). Він рвучкий, непередбачуваний і шанобливо ставиться до сімейних традицій – практикує регулярні виверження, чим повністю виправдовує свій юний вік.

Море в цій місцевості на диво спокійне. Загалом, протока нагадує фатальну жінку, яка ззовні статечна, лагідна та виважена, проте за усім цим криється дещо страшне, жорстоке і безжальне.

Саме тут відбувся відомий морський бій часів Другої світової війни (англ. Battle of Sunda Strait) між 2 крейсерами союзників, що проривалися з Яванського моря після розгрому союзної ескадри, і японськими силами, які прикривали висадку японських військ на Яву. 

28 лютого 1942 американський важкий крейсер "Х'юстон" і австралійський легкий крейсер "Перт", вийшовши з Батавії (тогочасна назва Джакарти), помітили японські транспортні судна, які висаджували війська. Їх охороняв лише японський есмінець "Фубукі". Проте через деякий час з півночі підійшов японський 12 дивізіон есмінців, а також крейсери "Могамі" та "Мікума". По "Х'юстону" і "Перту" було випущено 87 торпед. Отримавши 2 торпеди, "Перт" затонув приблизно о 23:40, "Х'юстон" зміг протриматися на плаву ще майже годину, але потім також пішов на дно. Шансів не було з самого початку. З екіпажу "Х'юстона" загинуло 693 особи, на "Перті" – 375 осіб. 

Цікавий факт: п'ять місяців потому два вищезгадані японські судна-тріумфатори в ході битви за Мідуей зіштовхнулися між собою. "Мікума" отримав серйозні пошкодження і наступного дня був потоплений американською палубною авіацією. "Могамі" теж зазанав подальшого бомбардування американцями, але втримався на плаву і дістався до японських баз. Потоплений у 1944 році в ході битви на Філіппінському морі.

*  *  *

© М. О. Іжик, 2014-2020

Зондська протока