© М. О. Іжик, 2014-2020

Досить довгий час я намагався знайти підходящий термін для позначення моєї діяльності. І нарешті знайшов. Знайшов там, де і варто було шукати – на землі своїх далеких предків. Там, де з легкої руки А.П.Чехова "є все" – в Греції. Точніше, в її стародавній історії. Як і багато інших видатних постатей та геніальних винаходів, саме звідти походять пращури сучасних блогерів-бекпекерів – перієгети.

 

Перієгети – це давньогрецькі письменники-мандрівники, які у своїх працях описували побачене на власні очі під час подорожей. Їхні твори поділялися на два види – перипли і перієгези.


Перипли – це давньогрецькі описи морських узбереж.
Перієгези – тогочасні країнознавчі географічні праці, які, на відміну від периплів, містили відомості про природу, населення та господарство країн, розташованих у глибині суходолу.

Іншими словами, це рід античних країнознавчих робіт.


Цікаво, що в класичну епоху грецької літератури географія та етнографія ще не становили самостійних наук, а були окремими частинами історії.
Тільки в часи Александра Македонського розвинулася самостійна література опису морських мандрівок, представником якої був Неарх (начальник флоту при Александрі Македонському).
Найбільш цікавим перієгетом цього періоду безперечно є пунієць Ганнон, який створив перший опис подорожі до західних берегів Африки. А на одному з островів ще й відкрив людиноподібних мавп - горил. Подорож мала аж ніяк не ексурсійні цілі – плавання здійснювалося з метою створення в Західній Африці фінікійських колоній.
 
Також до цього періоду належать:
Полемон (II ст. до н. е.) – подорожував з топографічною та археологічною (це 2200 років тому!!!) цілями по Елладі, Близькому Сходу, Сицилії та Італії.
Артемідор Ефеський (100 р. до Р. Х.) – на основі численних подорожей створив розлогу географію обсягом 11 книг (!), якою в майбутньому активно користувалися Страбон, Пліній і Павсаній.

 

Найбільшого розквіту література перієгетів досягла в римський період в результаті розширення римського панування і прагнення до наукових досліджень величезного царства. Головні перієгети цієї епохи – Діонісій (від якого до нас дійшов опис всесвіту в 1187 гекзаметрах) та Павсаній.


В епоху фотографій зі супутника дуже цікаво виглядає карта, запропонована Діонісієм. Вона відображає тогочасні уявлення дослідників про наш світ. Тут є і Aria (не музичний гурт), і Dacia (не автомобіль), а Каспійське море впадає прямо в Північно-Льодовитий океан.

Перієгети

В останні століття існування класичного світу література перієгетів занепала, оскільки нових країн більше не відкривали,  «молодих республік» любителі абревіатур не створювали, а постійні війни на півночі та сході заважали розвитку торговельних зносин. 
 

* * *