Чимало рівнян знає про озеро в Кам'яній горі (Костопільський район), яке для багатьох влітку є улюбленим місцем відпочинку. Шашлик, горілка, пиво. Іноді волейбол. При цьому, мало хто з присутніх здогадується про існування неподалік пам'ятки часів Великої Вітчизняної війни – могили радянського льотчика.

Натомість про неї знають місцеві. В основному старше покоління.

Знайти її досить легко. Координати: 50°48′46″ пн. ш.  26°23′57″ сх. д.

Знаходиться вона неподалік села Маща.

Варіант № 1. Якщо ви приїхали на станцію "Кам'яногірськ": 

потрібно вийти на дорогу, що йде паралельно колії (колія повинна бути по праву руку). Рухатися в північному напрямку приблизно 3,5 км, пройшовши села "Кам'яна гора" і вже неіснуючі "Липники" (див. карту). Могила знаходиться з правої сторони дороги.

Варіант № 2. Якщо йти від озера:  

потрібно пройти під залізничним мостом (вздовж струмка) і, повернувши праворуч, йти через ліс до дороги. Вийшовши на дорогу – рухатися вправо (на північ) в сторону Мащі і незабаром з правої сторони дороги побачите могилу.

Від місцевих жителів вдалося дізнатися наступне:

"...У 1941 році над селом Липники пролітав радянський літак, який збили німці. Літак розбився поблизу села Кам’яна Гора. Мешканець села Липники, поляк, знайшовши двох загиблих льотчиків, викопав могилу, прикрив парашутом і поховав. Коли в липні 1941-го в Липники прийшли німецькі окупанти, вони, бульдозером знищили в селі всі хати. Разом з ними пропала і могила. А вже пізніше, місцеві жителі та учні школи з уламків розбитого літака зробили насип у лісі між с. Маща і с. Кам’яна Гора та встановили пам’ятний знак, який знаходиться там і понині".

Можна по-різному ставитися до подій тієї війни, по-різному її називати - "Велика Вітчизняна" vs. "Друга світова". Можна політично грати на цьому, впадаючи в потворні крайнощі – від повного заперечення до шаленої гіперболізації. Можна розвінчувати культ особистості Сталіна та інших політиків. Але не можна розвінчувати культ простих людей, які загинули за цю землю. Моя особиста думка.

* * *

© М. О. Іжик, 2014-2019

Могила невідомого льотчика