"Перш, ніж лізти до зірок, людині потрібно навчитися жити на Землі".
Кліффорд Дональд Сімак

 

 

Як кажуть українські депутати, коли хочуть відійти від теми розмови: "Давайте розберемося з дефініціями!", адже дуже часто виникає плутанина в термінах "метеор", "метеорит", "метороїд". 

 

Метеороїд – невелике тверде небесне тіло, що рухається у міжпланетному просторі, проміжне за розміром між космічним пилом і астероїдом.

Метеороїд, що влетів з величезною швидкістю (11-72 км/с) в атмосферу Землі, через тертя сильно нагрівається і згорає, перетворюючись на метеор (який можна побачити як «зірку, що падає»).

Тобто,  метеором називається видимий слід метеороїда, який увійшов у атмосферу Землі.

А метеороїд, що впав на поверхню Землі називають метеоритом.

За приблизними розрахунками щодоби на Землю падає близько 5-6 тонн небесних тіл. А за рік ця цифра складає 2 000 тонн. Вага окремих екземплярів коливається від декількох грамів до сотень кілограмів і навіть десятків тонн.

Всі тіла космічного походження, що впали на Землю, за складом поділяються на три групи:

– кам'яні (93% падінь); 

– залізні (6%);  

– залізо-кам'яні (1%).

На початку серпня 2017 після кількамісячних переговорів і внутрішньосімейних умовлянь вдалося організувати зустріч зі справжнім колекціонером справжніх метеоритів. Людина зовсім не виглядає, як мільйонер (в нашому розумінні), дуже скромна і без жодного натяку на пафос. Це трохи збиває з пантелику, бо ламаються дитячі уявлення про багатіїв, які на ілюстраціях журналів зображувалися винятково з сигарою, купою перстнів і в чорному капелюсі типу "циліндр".

 

В результаті короткого рандеву (людина зайнята) вдалося потримати в руках два небесних тіла. ​

Перший метеорит – це невеличкий камінець радикально чорного кольору. Рельєф у нього "суто космічний", відразу стає зрозуміло, що перед вами небесне тіло, а не якийсь трофей з найближчого будівництва. Дуже віддалено він нагадує Фебу.

Навіть кам'яні метеорити мають магнітні властивості. Це пояснюється наявністю в них нікелю. Ось такі чудеса.

Другий метеорит – залізний (тобто, належить до 6%). Його вік – 4,5 мільярда років (4 500 000 000). 

Попри відносно невеликий розмір, його маса приблизно 10 кілограмів. Дуже щільний метал. На поверхні можна помітити оранжеві плямі, які є звичайною іржею (для тих, хто через незрозумілі причини не прогулював хімію – оксид заліза). Таке враження, ніби все, що потрапляє на нашу планету/в руки до людини починає псуватися.

При кожній зміні освітлення і під різними кутами метеорит щоразу виглядає "по-новому". Суцільна метаморфоза.

Звичайним діапазоном цін для кам'яного метеорита є 0,5-1,5 USD/грам. Ціни на залізні метеорити вище і варіюються в межах 2-3 USD/грам. Залізо-кам'яні, що містять напівкоштовні камені, оцінюються в 20-50 USD/грам. Найбільше цінуються рідкісні місячні і марсіанські метеорити – їхня ціна може перевищувати 1000 USD/грам. Якщо Ви плануєте стати колекціонером, пам'ятайте, що у метеоритів дуже висока густина (тобто, щільність), тому навіть маленький уламок космосу може спустошити земний гаманець.

© М. О. Іжик, 2014-2019

Метеороїд, метеор, метеорит

Виступи метеорита трохи зім'яті і відшліфовані – результат тертя об атмосферу нашої планети.

Його не хочеться випускати з рук і віддавати власнику. Але власник чемно та ніби ненароком зазначає, що він випромінює радіацію, і руки розтискаються самі собою.