Історія Мальти нерозривно пов'язана з історією християнства. Це рай для релігієзнавця і архітектора. У атеїстів острів викличе істерику. Як кажуть казахи, "сорян, братан!"

Один з найвідоміших храмів – Собор Вознесіння Діви Марії або "Ротонда Моста" (Mosta Dome, Mosta Rotunda). Займає 4-е місце в світі за розміром ротонди.

Неймовірний факт: в часи Другої світової війни під час служіння меси в храм потрапило 3 німецькі бомби, і жодна (!) з них не вибухнула. Вони пробили дах, впали перед вівтарем, зробивши величезні дірки в мармуровій підлозі. В цей час в соборі знаходилося близько півтисячі віруючих. Ця подія і понині вважається чудесним втручанням Господа.

Уся Валетта одного кольору – пісочно-жовтого. З легким дрейфом в сторону яєчного.

Форт Святого Ельма.

Будівництво цього форту розпочалося у 1552 році. 

1565 року, під час облоги Мальти Османською імперією, форт був захоплений турками, але пізніше під натиском госпітальєрів, турки зняли облогу та здали фортецю (приємно читати). Під час боїв форт був практично зруйнований, але пізніше його відновили та укріпили "по-новому".

Зараз у форті розташовуються Національний військовий музей Мальти та поліцейська академія Мальти. Тут періодично влаштовуються костюмовані вистави, що відтворюють лицарську епоху.

Salt pans – штучно вирізані/видовбані соляні сковорідки. Морська вода, що збирається в них, протягом спекотного дня випаровується, залишаючи чисту сіль. Без ГМО. Скільки століть (чи тисячоліть?) цій технології можна лише здогадуватися.

Мальта

 

Почати варто з того, що Мальта – це країна-парадокс. За густотою населення вона займає третє місце в світі (!), при цьому є найменш населеною державою Євросоюзу. Ось така лиса кудлатість.

Історія Мальти – це суцільні завоювання і протистояння, адже розташований в центрі морських шляхів з Європи в Азію та Африку острів завжди був ласим шматком для всіх без винятку правителів Середземномор'я. Свій слід тут залишили фінікійці, греки, перси, карфагеняни, римляни, візантійці, араби, нормани, іспанці.

У 1530 році імператор Карл V передав Мальту духовно-лицарському ордену іоаннітів, який отримав з тих пір назву Мальтійського ордена. 

У 1798 році флот Наполеон Бонапарт, прямуючи в Єгипет, прибув на Мальту. Наполеон попросив безпечну бухту для того, щоб поповнити запаси прісної води. Лицарі йому відмовили і він відправив на острів дивізію, яка захопила столицю Валетту. Великий Магістр капітулював, а Наполеон з військом залишалися тут ще кілька днів, протягом яких вони розграбували все багатство ордена. Наполеон встановив адміністративний контроль на Мальті, залишивши там свого намісника і гарнізон, а сам відбув до ол-інклузівного Єгипту. Крім того, на Мальті Наполеон встановив ліберальну правову систему, схожу з тією, що склалася у Франції після революції. При цьому, щедрий корсиканець звільнив 2000 мусульманських рабів, яких утримували на острові.

За умовами Паризького мирного договору 1814  року Мальта відійшла Великобританії. Англійці перетворили її на свою колонію і військово-морську базу, розпочавши успішну "англофікацію".

Для захисту від морських набігів по периметру острова розташовані такі фортифікаційні споруди – спостережні вежі. Всього 13 штук. Море проглядається наскрізь. Усе, як на долоні.

Зовнішні стіни Мдіни – колишньої столиці острову, вік якої понад 4000 років. Згідно легенди, саме тут побував апостол Павло (60 р. н.е.), який є родоначальником християнства на Мальті. 

Ця подія описана в Новому Завіті ("Дії Апостолів", 28):

"1 А коли врятувалися ми, то довідалися, що острів той зветься Меліта.
2 Тубільці ж нам виявили надзвичайну людяність, бо вони запалили огонь, ішов бо дощ і був холод, і прийняли нас усіх.
3 Як Павло ж назбирав купу хмизу та й поклав на огонь, змія вискочила через жар, і почепилась на руку йому...
4 Як тубільці ж угледіли, що змія почепилась на руку йому, зачали говорити один одному: Либонь цей чоловік душогуб, що йому, від моря врятованому, Помста жити не дозволила!
5 Він струснув ту звірюку в огонь, і ніякої шкоди не зазнав!
6 А вони сподівалися, що він спухне або впаде мертвий умить. Коли ж довго чекали того та побачили, що ніякого лиха не сталося з ним, думку змінили й казали, що він бог...

Апостоли Павло і Лука оселилися в печері в глибині острова, в передмісті Мдіни. Ця печера є нині нижньої церквою (криптою) спорудженого над нею храму. У крипті три прибудови – на честь апостола Павла, євангеліста Луки і апостолів «від сімдесяти» Трохима і Аристарха, які пливли на тому ж кораблі. Цей печерний комплекс називають «Катакомби апостола Павла».

 

В середні віки Мдіна була поселенням аристократів та знаті. Недаремно літературний персонаж граф Монте-Крісто іноді представлявся мальтійцем.

 

Мальтійці, до речі, є нащадками фінікійців, тобто це народ семітський (як і араби, євреї, ассирійці, друзи).

Красномовним підтвердженням цього є їхня мова – мальтійська належить до аравійської мовної групи семітської сім'ї афразійської мовної макросім'ї. Близька до туніського діалекту арабської мови. Попри арабське походження мальтійської мови, її носії не розуміють арабської.

Хоча статистично мальтійська домінує в країні (99,6% населення Мальти назвали своєю першою мовою саме мальтійську, а англійську – 1,2%), її статус порівняно з англійською є менш престижним. Так, деякі заможні мальтійці відмовляються від рідної несолов'їної на користь англійської. Мабуть, щоб не виглядати "по-сільському" і якомога швидше стати "своїм" (логіка багатьох безхребетних студентів, які приїжджають вчитися в Київ). Не хочеться проводити аналогії. Все і так зрозуміло.

Попри певну музейність, в Мдіні досі живуть люди. А ще тут дуже часто справляють весілля. Без "шалаша" з тирсою, без  Юри Шатунова під синтезатор і без примітивних конкурсів.

Вузенькі вулички Мдіни створюють ефект перенесення в минуле. Років так на 500.

Собор Святого Павла (кін. XVII ст.).

За переказами, побудований на місці, де перший єпископ Мальти Публій зустрів апостола Павла:

"7 Навкруги ж того місця знаходились, добра начальника острова, на ім'я Публія, він прийняв нас, і три дні ласкаво гостив.

8 І сталось, що Публіїв батько лежав, слабий на пропасницю та на червінку. До нього Павло ввійшов і помолився, і, руки на нього поклавши, уздоровив його.

9 Якже трапилось це, то й інші на острові, що мали хвороби, приходили та вздоровлялись.

10 Вони нас вшанували й великими почестями, а як ми від'їжджали, понакладали, чого було треба.

11 А по трьох місяцях ми відпливли на олександрійському кораблі, що мав знака братів Діоскурів, і що на острові він перезимував." ("Дії Апостолів", 28)

В соборі знаходиться десниця Апостола Павла.

Столиця Мальти – Валетта. Назвою вона схожа на жіноче ім'я.

На західному узбережжі взагалі безлюдно. Звідки такий високий показник густоти населення? Людей не видно.

Тут знаходиться обсерваторія.

Поруч з нею торгують місцевим делікатесом – очищеними від колючої шкіри плодами кактуса. Чорноземів тут немає, відповідно, місцевих це тримає в постійному тонусі і доводиться вигадувати ось такі оригінальні кулінарні рішення. Приклад того, як брак ресурсів стимулює пошукову діяльність. Україна в цьому плані – повний антипод.

Ландшафт не балує різноманіттям, натомість балує стабільністю.

Мальтійські прибережні скелі занесені до попереднього списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО (тобто, є кандидатами).

Неприбережні скелі їм красою не поступаються. 

Продовжуючи тему усамітнення. Ідеальне місце для відлюдника. Печера зроблена явно не Матінкою-Природою. Відчувається рука людини і її потяг до симетрії (наскільки це можливо).

Тим не менше, навіть в таких віддалених місцях все одно знайдеться маленька симпатична церква, яка просто потопає в квітах.

Напевно, найбільш відомою пам'яткою Мальти є мегалітичні храми – доісторичні споруди з величезних кам'яних блоків, деякі з яких побудовані в 5000 р. до н.е. (тобто, 7000 років тому!) 

Частину храмів було знищено або значно пошкоджено в XIX столітті через розчищення землі селянами під ділянки для посівних площ. До списку Світової Спадщини ЮНЕСКО занесено 6 з них (за критерієм IV – Об'єкт є видатним прикладом конструкції, архітектурного або технологічного ансамблю чи ландшафту, що ілюструє значущий період людської історії).

Пішки вдалося дочалапати до храму під назвою Мнайдра (Mnajdra), що на півдні острову. На відстані 500 метрів від нього знаходиться інший мегалітичний храм – Хаджар-Кім ( Ħaġar Qim).

Мнайдра має астрономічне орієнтування та ймовірно використовувався з астрономічними або календарними цілями. Під час весняного та осіннього рівнодень сонячне світло просвічує через головний портал та освітлює основну вісь будівлі. Під час сонцестоянь сонячне світло освітлює край мегалітів ліворуч та праворуч від порталу.

Незважаючи на відсутність письмових джерел, які могли б розповісти про призначення споруд, археологи зробили висновки про призначення храмів, виходячи з виявлених в них церемоніальних об'єктів: жертовних крем'яних ножів та отворів для канатів, мабуть, для утримання жертовних тварин (оскільки там також були виявлені кістки різних тварин). Ці споруди не використовувалися як гробниці, адже людських останків в них не виявлено. У храмах знайдено кам'яні меблі, наприклад, лавки та столи.

Зараз ці пам'ятки від шаленого сонця та вітрів захищає сучасний купол-тент.

© М. О. Іжик, 2014-2019

По-хорошому вражають окремі архітектурні рішення для приватних будинків. Господар явно полюбляє усамітнення.

Якщо солі на острові вдосталь, то з питною водою ситуація дещо інша. Мальта – єдина країна в Європі, в якій відсутні річки, озера і власні джерела прісної води. Можливо саме через це місцеві рицарі і відмовили Наполеону в поповненні запасів води?! Її просто-напросто не було. А відомий корсиканець помилково сприйняв це як прояв жлобства і вийшло ось таке непорозуміння з подальшим захопленням острова і його розграбуванням.

На острові збереглося багато укріплень для ведення артилерійського вогню виробництва Великобританії. Уява відразу малює військові баталії. Хай вони залишаться в уяві.

Громадський транспорт представлений милими архаїчними автобусами. Будемо вважати, що наші тролейбуси – це теж прояв витонченого смаку.

Храм побудований не у формі якоїсь геометричної фігури, а у формі листка конюшини. Доісторична споруда складається з трьох частин, що стоять впритул одна до одної, але не з'єднані переходами: верхньої, середньої та нижньої. Сучасні вчені вважають, що така "троїчність" уособлює минуле, сьогодення і майбутнє або народження, життя і смерть.

Мнайдра складається з блоків коралового вапняку – набагато більш твердого, ніж глобігериновий вапняк, використаний для спорудження сусіднього Хаджар-Кім. Мнайдра викладена методом ступінчастої кладки з невеликих каменів, а також містить балочно-стойкові конструкції з великих плит вапняку (7000 років тому!). 

Усвідомлення давності подій вражає. Так відразу і не пригадаєш що було на території Рівненської області в цей період.

Всі мальтійські мегалітичні храми побудовані за однією і тією ж схемою. Всі вони витримані в одному архітектурному стилі. Вчені вважають, що це була унікальна цивілізація. Немає відповіді на питання чому і як ця цивілізація зникла. Залишається нерозгаданою загадкою, куди ж пішли будівельники храмів Мальти. Адже більш ніде на середземноморському узбережжі не знайти слідів їх перебування, навіть тимчасового. Загалом, складається враження, що мальтійський архіпелаг виступав великим релігійним центром стародавнього світу, місцем паломництва середземноморських жителів.

В Україні є подібна пам'ятка (хоч і в значно скромнішому варіанті) під назвою "Межові камені". Скромнішою вона є лише тому, що її досі належним чином не дослідили. Не навчилися ми поки що розкручувати своє. Шкода, бо комплекс цікавий і незвичний.

Захід сонця на Мальті – це окрема тема. Ніби і сонце одне на всіх, а в кожній країні воно сідає по-своєму.