Китай 2011. Початок ери подорожей
Історичне тло

 

За великим рахунком, це була моя перша самостійна подорож, з якої все і почалося.

До цього я вже встиг двічі побувати в Китаї на навчанні. Влітку 2006 року провів місяць на мовних курсах в Харбіні (де "русский дух" і "русью пахнет"), а у вересні 2007 на півроку поїхав вчитися у китайське місто Усі (无锡). Його назва дослівно перекладається "немає олова". Українська вікіпедія зазначає, що до того, як запаси цієї корисної копалини вичерпалися, місто називалося "є олово". 

За дві перші поїздки я встиг побачити необхідну програму-мінімум: Велика китайська стіна, Заборонене місто, Літній імператорський палац, Музей династії Мін тощо. Тобто, те, що перетворює китаїста-теоретика на китаїста-що-був-у-Китаї. 

Хотілося більшого. У 2010 році домашня бібліотека поповнилася шикарною книжкою "Китайські пам'ятники світової спадщини" з детальним описом цікавих місць і соковитими фотографіями у форматі А3. 

На той момент я навчався на другому курсі магістратури. Починалася пора кількамісячної перерви перед захистом магістерської роботи, і з'являвся умовно вільний час. Такі сприятливі для подорожі умови перекреслювалися прозою життя у вигляді невирішеної фінансової сторони. В ті романтичні роки був дуже життєздатним принцип "90% проблем вирішуються самі собою – решта 10% не вирішуються взагалі". І, наче на підтвердження цього, мені раптово зателефонував викладач, пропонуючи короткотривалу роботу перекладачем. За три з половиною дні я заробив просто космічну за студентськими мірками суму. Її, як мені тоді здавалося, вистачило б не те що на поїздку в Китай, а на трансгалактичну подорож з кількаденним зальотом на Марс.

Забігаючи наперед, скажу, що поїздка повністю вдалася, давши таку необхідну впевненість у власних силах і, відповідно, серйозний поштовх до подальших подорожей. За 28 днів було подолано понад 12 000 (дванадцять тисяч) кілометрів (без урахування перельоту Київ-Пекін-Київ). Поїзди, автобуси і перший досвід автостопу.

 

Маршрут: Пекін – Хух-Хото – Датун – Пін'яо – Лоян – Сіань – Ланьчжоу – Дуньхуан – Ланьчжоу – Лхаса (на карті виділений червоним кольором, зелено-жовтим  – дорога в Тибет):

В літаку я вперше в житті побачив таку дивовижу як індивідуальний екран у кожного. На той момент це вражало до самих глибин. Виправдовуючись тим, що я ще студент, розважливо дивився мультфільми. Запам'ятався філософський епізод: хлопець випав з вікна другого поверху. Дівчина, побачивши його непритомного, скрикнула: "Oh, he is dead! I loved him...". Після чого хлопчина прийшов до тями, а дівчина моментально видала: "Oh, he is alive! Looser, looser!"

 

Впродовж усієї подорожі я вів щоденник. Цитати з нього виділені курсивом. Емоційне забарвлення не редагувалося і збережене в оригінальному варіанті, часто без плавних переходів. 

По прильоту прямо в аеропорту першим ділом неекономно придбав сім-карту. Відразу написав колишній одногрупниці, яка старша за мене рівно на один день. Домовилися зустрітися сьогодні ввечері.

За попереднім планом, цієї ж ночі я мав виїхати поїздом до міста Хух-Хото, столиці регіону Внутрішня Монголія. Знаючи (ні, ні, не знаючи, просто припускаючи), що зустріч з одногрупницею може непередбачувано затягнутися і я нікуди не поїду, вирішив відразу придбати залізничний квиток. Таким чином, обмеживши свою свободу пересування і емоційні пориви наявністю проїзного документа, який треба використати.

Ми зустрілися в кафе на вулиці Саньлітун. Після цікавої розмови про університет і навчальний процес я по-тарзанськи поліз цілуватися. Мене підганяв квиток на поїзд і коротка віза. Зайвого часу, який можна використовувати на зайві речі,  не було.

На поїзд я встиг, хоч і не без пригод. З одногрупницею через вісім років одружився. В 2017 році приїхав бульдозер і те легендарне кафе зруйнував. І всі сусідні теж. В рамках китайської програми очищення вулиць.

Віталій Чепінога: "Тому що це майже півтора мільярди населення, і більше як дві тисячі років цивілізації! Тому що дисципліна і національна єдність з ідентичністю та бездоганна підпорядкованість…

Сучасна Греція, Італія, Єгипет майже не мають нічого спільного з Давньою Грецію, Римом, давнім Єгиптом... Лише Китай зберіг "тяглість", добрався цілим та неушкодженим аж до наших днів..."

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE%D1%83  Пайлоу

Это первое впечатление в общем оказалось правильным. Мы бродили по городу несколько дней, вес больше и больше поражаясь бессмысленному нагромождению составляющих его частей. Даже с точки зрения капитализма, возводящего в закон одновременное существование на земле богатства и бедности, Чикаго может показаться тяжелым, неуклюжим, неудобным городом. Едва ли где-нибудь на свете рай и ад переплелись так тесно, как в Чикаго. Рядом с мраморной и гранитной облицовкой небоскребов на Мичиган-авеню – омерзительные переулочки, грязные и вонючие. В центре города торчат заводские трубы и проходят поезда, окутывая дома паром и дымом. Некоторые бедные улицы выглядят как после землетрясения, сломанные заборы, покосившиеся крыши дощатых лачуг, криво подвешенные провода, какие-то свалки ржавой металлической дряни, расколоченных унитазов и полуистлевших подметок, замурзанные детишки в лохмотьях. И сейчас же, в нескольких шагах, – превосходная широкая улица, усаженная деревьями и застроенная красивыми особнячками с зеркальными стеклами, красными черепичными крышами, «паккардами» и «кадиллаками» у подъездов. В конце концов это близкое соседство ада делает жизнь в раю тоже не очень-то приятной. И это в одном из самых богатых, если не в самом богатом городе мира

В Китае мужчин на 34 миллиона больше, чем женщин.

Герцен замечает: «Нельзя дать внешней свободы больше, чем ее есть внутри». 

В Китаї 400 мільйонів велосипедів.

Він був організатором ряду фундаментальних реформ, результатом яких стала поява імперського державного утворення яке стало відоме світові як «Китай» (China, «Ціна» — Цінь). Незважаючи на тиранічні форму правління і масові вбивства непокірних, «Перший імператор» розглядається багатьма сучасними китайцями як національний герой, що об'єднав і створив мирний Китай після 200-літніх міжусобних воєн.

"Синє місто" або "Блакитне/голубе місто" (в залежності від спектра або рівня толерантності)

Ввечері вирішив набрати біляву дівчину, яка на той момент становила, хоч і невеликий, але все ж таки інтерес. Вона працювала на крайньому півдні Китаю – острові Хайнань. Абонента впізнала. Зраділа. Запросила в гості. Маршрут в мене був інший, зовсім не в той бік. Я сказав, що приїду, тільки якщо в неї можна переночувати. Вона сприйняла це буквально (тобто, абсолютно правильно) і  у властивій жінкам манері дала зрозуміти, що в неї "є бойфренд, але місцевий". Тобто, в перекладі на мову людську: "Романтично приїдь і переконай мене, що так можна". Часу на благородну справу руйнування ще однієї інтернаціональної пари не було. Так ніякої візи не вистачить. Тим паче, що згодом ці пари, як правило, успішно руйнуються самі собою.

Я заселився у звичайний, але зі своїми особливостями готель. Особливістю моєї дешевої кімнати був дивний  дисбаланс – відсутність вікна і наявність ванни.

Вночі в коридорі почався якийсь дикий і невластивий китайцям шум. Сонно відчинив двері і побачив, що сусідній номер штурмують чи то поліцейські, чи то спецпризначенці. Форму я спросоння не роздивився, а фігури в них у всіх однаково скромні. Жодної уваги на мене ніхто не звернув. Я нав'язуватися не став, знизав плечима і пішов далі спати.

大同 (dàtóng) Датун, дослівно – "Велике Єднання", "узгодженість", "повна гармонія", "повна тотожність" (і ще мільйони синонімів в такому ж патетичному стилі). Тобто, те, що так обожнюють китайці і колись нарешті повинні почати обожнювати ми.

 

Два десятка человеческих костей и зубов возрастом 104—125 тыс. л. н. обнаружены на местонахождении Суйцзияо. Сканирование черепа Xujiayao-15 показало, что он имеет типичное для неандертальца внутреннее ухо.

 

Юньган - http://geosfera.org/aziya/kitaj/2284-yungan.html

 

http://ukrainian.cri.cn/841/2017/03/16/2s48228.htm

На участке скалы протяженностью один километр высечено 45 пещер и 252 ниши разных размеров. В них находится 51 тысяча каменных изваяний будд, бодхисатв, людей и животных. Высота самой маленькой скульптуры - 2 см, а самая большая достигает 17 м. Она так и называется - Дафо ("Большой Будда"), на каждом его колене может поместиться более 100 человек, а длина его уха - 3 метра.

Пін'яо - http://geosfera.org/aziya/kitaj/2549-pinyao-gorod.html

Єдине середньовічне місто Китаю, яке повністю зберегло свій історичний архітектурний вигляд. В цьому єдиному місті в мене сіла батарея у фотоапараті і звідти лишилося єдине фото.

Я позапланово розчулився і подарував знавцю рідного міста плитку українського шоколаду.

Сусідами по кімнаті були дуже ввічливий і привітний англієць зі своєю дівчиною з Уельсу. Дама мала тонкі губи і, як у більшості дівчат з тонкими губами, різкий та дріб'язковий характер. В таких випадках прийнято казати: "Головне, щоб вона подобалася йому (англійцю)". Ще одним сусідом був еталонний нідерландець – високий і з зачіскою Пітера де Хоха. Як, в свою чергу, в їхніх очах виглядав я – сказати складно. Але, оскільки ми не в селі, а в Лояні, то принципом "а що люди скажуть?" можна було знехтувати.

Страшенно хотылося спати. Ліжко вабило своєю горизонтальністю, але спочатку Лунмень, а потім Морфей

Тут вперше "не пройшов" мій чесно оформлений ISIC. Довелося купувати повний квиток. Річ не з приємних, але пейзажі були того варті.

Лунмень - http://geosfera.org/aziya/kitaj/1925-peschery-lunmen.html

Більшість печер було створено в VII-IX століттях нашої ери. Загальна кількість на сьогоднішній день становить приблизно 2345. Крім того, в комплексі є  40 пагод. В Луньмені знаходиться величезна кількість статуй Будди, розміром від декількох сантиметрів до 17 метрів. Вважається, що різних фігурок всередині печер не менше сотні тисяч. Протяжність комплексу вздовж річки Ї становить більше кілометра по кожному з берегів.

Ввечері нідерландець почав розповідати як його в Росії запросили на весілля і він мав необережність туди піти. Історії з прогнозованим фіналом мене мало цікавили і я завалився спати.