"Синє місто" або "Блакитне/голубе місто" (в залежності від спектра і рівня толерантності)

大同 (dàtóng) – Датун, Велике Єднання, узгодженість, повна гармонія, повна тотожність, суспільство часів Яо (堯) і Шуня (舜).

 

Два десятка человеческих костей и зубов возрастом 104—125 тыс. л. н. обнаружены на местонахождении Суйцзияо. Сканирование черепа Xujiayao-15 показало, что он имеет типичное для неандертальца внутреннее ухо.

 

Юньган - http://geosfera.org/aziya/kitaj/2284-yungan.html

 

http://ukrainian.cri.cn/841/2017/03/16/2s48228.htm

На участке скалы протяженностью один километр высечено 45 пещер и 252 ниши разных размеров. В них находится 51 тысяча каменных изваяний будд, бодхисатв, людей и животных. Высота самой маленькой скульптуры - 2 см, а самая большая достигает 17 м. Она так и называется - Дафо ("Большой Будда"), на каждом его колене может поместиться более 100 человек, а длина его уха - 3 метра.

Китай 2011. Початок ери подорожей
Історичне тло

 

За великим рахунком, це була моя перша самостійна подорож, з якої все і почалося.

До цього я вже встиг двічі побувати в Китаї на навчанні: влітку 2006 року провів місяць на мовних курсах в Харбіні (де "русский дух" і "русью пахнет"), а у вересні 2007 на півроку поїхав вчитися у китайське місто Усі (无锡). Його назва дослівно перекладається "немає олова". Українська вікіпедія зазначає, що до того, як запаси цієї корисної копалини вичерпалися, місто дослівно називалося "є олово". 

За дві перші поїздки я встиг побачити необхідну програму-мінімум: Велика китайська стіна, Заборонене місто, Літній імператорський палац, Музей династії Мін тощо. Тобто, те, що перетворює китаїста-теоретика на китаїста-що-був-у-Китаї. 

Хотілося більшого. Тим паче, що у 2010 році моя домашня бібліотека поповнилася шикарною книжкою "Китайські пам'ятники світової спадщини" з детальним описом пам'яток, величезні фотографії яких (формат А3) вабили своєю соковитістю. Явно була використана технологія "25-го кадру", вірніше, "25-ої сторінки", не інакше. 

На той момент я навчався на другому курсі магістратури, починалася пора кількамісячної перерви перед захистом магістерської роботи, і з'являвся умовно вільний час. Залишалася лише фінансова сторона. Принцип "90% проблем вирішуються самі собою – решта 10% не вирішуються взагалі" в ті роки був дуже дієвим. І наче на підтвердження цього (а також суто китайської тези "Бажання матеріалізуються"), мені раптово зателефонував викладач, пропонуючи короткотривалу роботу перекладачем. За три з половиною дні я заробив просто космічну за студентськими мірками суму, якої, як мені тоді здавалося, вистачило б не те що на поїздку в Китай, а на навколосвітню подорож з кількаденним зальотом на Марс. Оперативно відкривши 30-денну візу, почав займатися перельотом.

Суцільна "пруха" продовжилася наявністю акційних авіаквитків до Пекіна через одну з європейських столиць.

Забігаючи наперед, скажу, що поїздка повністю вдалася, давши колосальну впевненість у власних силах і, відповідно, серйозний поштовх до подальших подорожей. Усе заплановане, і навіть більше, я реалізував, намотавши по Китаю за 28 днів понад 12 000 (дванадцять тисяч) кілометрів (це БЕЗ урахування перельоту Київ-Пекін-Київ). Було все: і поїзди, і автобуси, і перший досвід автостопу.

 

Маршрут: Пекін – Хух-Хото – Датун – Пін'яо – Лоян – Сіань – Ланьчжоу – Дуньхуан – Ланьчжоу – Лхаса (на карті виділений червоним кольором, зелено-жовтим  – дорога в Тибет):

В літаку я вперше в житті побачив таку дивовижу як індивідуальний екран у кожного. На той момент це вражало до самих глибин. Подивився мультфільм. Запам'ятався філософський епізод: хлопець випав з вікна другого поверху. Дівчина, побачивши його непритомного, скрикнула: "Oh, he is dead! I loved him...". Після чого хлопчина прийшов до тями, а дівчина моментально видала: "Oh, he is alive! Looser, looser!"

 

Впродовж усієї подорожі я вів щоденник. Цитати з нього виділені курсивом. Емоційне забарвлення не редагувалося і збережене в оригінальному варіанті, часто без плавних переходів. 

 

Віталій Чепінога: "Тому що це майже півтора мільярди населення, і більше як дві тисячі років цивілізації! Тому що дисципліна і національна єдність з ідентичністю та бездоганна підпорядкованість…

Сучасна Греція, Італія, Єгипет майже не мають нічого спільного з Давньою Грецію, Римом, давнім Єгиптом... Лише Китай зберіг "тяглість", добрався цілим та неушкодженим аж до наших днів..."

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%B9%D0%BB%D0%BE%D1%83  Пайлоу

Это первое впечатление в общем оказалось правильным. Мы бродили по городу несколько дней, вес больше и больше поражаясь бессмысленному нагромождению составляющих его частей. Даже с точки зрения капитализма, возводящего в закон одновременное существование на земле богатства и бедности, Чикаго может показаться тяжелым, неуклюжим, неудобным городом. Едва ли где-нибудь на свете рай и ад переплелись так тесно, как в Чикаго. Рядом с мраморной и гранитной облицовкой небоскребов на Мичиган-авеню – омерзительные переулочки, грязные и вонючие. В центре города торчат заводские трубы и проходят поезда, окутывая дома паром и дымом. Некоторые бедные улицы выглядят как после землетрясения, сломанные заборы, покосившиеся крыши дощатых лачуг, криво подвешенные провода, какие-то свалки ржавой металлической дряни, расколоченных унитазов и полуистлевших подметок, замурзанные детишки в лохмотьях. И сейчас же, в нескольких шагах, – превосходная широкая улица, усаженная деревьями и застроенная красивыми особнячками с зеркальными стеклами, красными черепичными крышами, «паккардами» и «кадиллаками» у подъездов. В конце концов это близкое соседство ада делает жизнь в раю тоже не очень-то приятной. И это в одном из самых богатых, если не в самом богатом городе мира

В Китае мужчин на 34 миллиона больше, чем женщин.

Герцен замечает: «Нельзя дать внешней свободы больше, чем ее есть внутри». 

В Китаї 400 мільйонів велосипедів.

Він був організатором ряду фундаментальних реформ, результатом яких стала поява імперського державного утворення яке стало відоме світові як «Китай» (China, «Ціна» — Цінь). Незважаючи на тиранічні форму правління і масові вбивства непокірних, «Перший імператор» розглядається багатьма сучасними китайцями як національний герой, який об'єднав і створив мирний Китай після 200-літніх міжусобних воєн.

Пін'яо - http://geosfera.org/aziya/kitaj/2549-pinyao-gorod.html

Єдине середньовічне місто Китаю, яке повністю зберегло свій історичний архітектурний вигляд.

Лунмень - http://geosfera.org/aziya/kitaj/1925-peschery-lunmen.html

Загальна кількість виявлених печер цього комплексу на сьогоднішній день становить приблизно 2345. Крім того, в комплексі є  40 пагод. В Луньмені знаходиться величезна кількість статуй Будди. Причому, їх розміри коливаються від декількох сантиметрів до 17 метрів. Вважається, що різних фігурок всередині печер не менше сотні тисяч. Протяжність комплексу вздовж річки Ї становить більше кілометра по кожному з берегів. Більшість печер було створено в VII-IX століттях нашої ери.