Історія церкв і соборів Пекіна бере свій початок в XVII ст. Ставлення до християнства в Піднебесній було різним – від повної підтримки імператора і щедрих фінансових вливань з його боку до погромів у виконанні китайських голодранців. На даний момент в Пекіні налічується 4 собори. Три з них були засновані Орденом єзуїтів, який свого часу вмів "вирішувати справи" і багато в чому визначав європейську політику.

В даний момент існує Архиєпархія Пекіна на чолі з Йосипом Лі Шанем. Його призначення було схвалено Святим Престолом, таким чином він став одним з небагатьох китайських католицьких єпископів, які мають офіційний дозвіл Комуністичної партії Китаю (!) на пастирську діяльність і перебувають в повному спілкуванні з Ватиканом.

Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії
Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії

Китайська назва: 宣武门天主堂 «Собор біля воріт Сюаньу», або «Південний собор» (南堂).

Рік заснування: 1605 (єзуїт Маттео Річчі)

Рік відбудови: 1904

Як доїхати: ст. м. Xuanwumen 宣武门 (2 лінія), вихід B1/ B2 .

Багатостраждальний собор. "Найбільш християнський", якщо можна так сказати, адже християнству мучеництво личить.

Датою заснування собору вважають 1605 рік. Коли італійський єзуїт Маттео Річчі на початку XVII століття прибув до Пекіна, гостинний імператор відвів йому під резиденцію місце, яке знаходилося трохи західніше сучасного собору. До резиденції було прибудовано будівлю в китайському стилі, лише хрест на даху якого вказував, що насправді це – християнська церква. 

У 1652 році на цьому місці побудували нову церкву. Як і в європейських країнах, єзуїти заручилися підтримкою владної верхівки. До них добре ставився імператор Шуньчжи, який бував тут щонайменше два десятки разів. Тому біля церкви знаходилася стела з написом «Зведено за імператорським указом». Щоб не виникало питань.

В 1690 Святим Престолом була заснована пекінська архиєпархія. У Пекіні з'явився перший католицький єпископ – францисканець Бернардин делла К'єза – і церква стала собором.

У 1720 році будівлю було зруйновано землетрусом. Побудували нову, в формі хреста, яку в 1730 році теж було пошкоджено землетрусом. На її ремонт імператор Юнчжен виділив 1000 лянів срібла.

У 1775 році собор постраждав від пожежі, і імператор Цяньлун виділив на його реставрацію 10 000 лянів.

У 1838 році вектор змінився, вийшов імператорський указ про обмеження діяльності католицької церкви в Китаї, в результаті чого собор був конфіскований державою. Ні до чого хорошого це не призвело. Церкві його повернули в 1860 році після програної Китаєм Другої опіумної війни.

У 1900 році під час повстання іхетуаней собор зруйнували "під нуль". Сучасну будівлю побудували у 1904 році.

Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії
Маттео Річчі
Собор Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії

Китайська назва: 王府井天主堂 «Собор Ванфуцзін», або «Східний собор» (东堂).

Рік заснування: 1653 (єзуїт Лодовіко Бульо)

Рік відбудови: 1904

Площа собору: 2 387 м²

Як доїхати: ст. м. Dengshikou 灯市口 (2 лінія), вихід A .

Тут історія взагалі цікава. Нагадує гойдалки.

Ділянка, на якій зараз стоїть собор, в середині XVII століття знаходилася в розпорядженні єзуїта Лодовіко Бульо. У 1653 році тут побудували католицьку церкву, у 1720 році вона була зруйнована землетрусом, і в той же рік відновлена. У 1807 році нова церква згоріла, при цьому пожежа сталася через недбалість священиків, що дало привід владі конфіскувати земельну ділянку (підпал Рейхстагу?). Наступна церква була побудована на цьому місці в 1884 році за участю міжнародної допомоги (кредит МВФ?), однак і вона згоріла 13 червня 1900 року під час заворушень, пов'язаних з іхетуанським повстанням.

У 1904 році на цьому ж місці був побудований тринефний собор. Під час правління комуністів його спочатку закрили, а в 1980 році відреставрували і знову відкрили для відвідувачів. Повторна реставрація відбулася в 2000 році.

Нині текст служби виводиться на монітори двома мовами – англійською та латиною. Пастор закликає не звинувачувати в смозі китайський уряд, а "шукати причину в собі". Торгівля іконами та хрестиками ведеться по-китайськи – місцеві енергійно торгуються, щоб отримати духовні речі якомога дешевше. І в них це виходить, адже черниці-реалізатори теж китаянки. 

Площа собору становить 2 387 м², прилегла ділянка –  1,2 гектара. Західний портал собору виходить на популярну серед пакетних туристів вулицю Ванфуцзін.

Китайська назва: 西什库天主堂, або «Північний собор» (北堂).

Рік заснування: 1703 (побудований єзуїтами)

Як доїхати: ст. м. Xisi 西四(4 лінія), вихід  D.   

Спочатку собор був побудований єзуїтами в 1703 році біля озера Чжуннаньхай на землі, щедро подарованій імператором в 1694 році (на знак подяки за зцілення від хвороби). У 1887 році церкву довелося перенести на місце її нинішнього розташування, оскільки земля в Чжуннаньхаї знадобилася для створення парку. Вибираючи між парком і церквою китайці обирають перше.

У 1900 році, під час повстання біснуватих іхетуанів, собор, що мужньо оборонявся чотирма десятками французьких та італійських морських піхотинців, витримав шалену двомісячну облогу (яка відбувалася паралельно з облогою Посольського кварталу) і був сильно пошкоджений. Але вистояв.

Зараз собор на реставрації (до серпня), всередину не пускають. Спробу прорватися присікають, сердито тупцяючи ногами.

Кафедральний собор Сішику
Кафедральний собор Сішику
Кафедральний собор Сішику
Кафедральний собор Сішику
Церква Пресвятої Діви Марії з гори Кармель 

Китайська назва: 圣母圣衣堂, або 西直门天主堂 «Церква біля воріт Січжимень», або «Західний собор» (西堂).

Рік заснування: 1723 (місіонер-лазарист Теодоріко Педріні)

Рік відбудови: 1912

Як доїхати: ст. м. Xinjiekou 新街口(4 лінія), вихід  D.   

Церква була заснована в 1723 році італійським місіонером-лазаристом Теодоріко Педріні. Це була перша неєзуїтская церква в Пекіні. Після смерті Педріні нею керував орден кармелітів, а потім – августинців. Все йшло занадто добре, тому у 1811 році церкву було зруйновано, а в 1867 – знову відбудовано. У 1900 році під час повстання вищезгаданих іхетуанів церкву, як і інші іноземні споруди, розтрощили. Сучасну будівлю було зведено у 1912 році.

Церква Пресвятої Діви Марії з гори Кармель 

© М. О. Іжик, 2014-2019

Католицькі храми Пекіна
Собор Святого Йосипа
Кафедральний собор Сішику