Перші українці в Канаді

 

Початком української еміграції до Канади офіційно вважають 1891 р., коли на кораблі “СС Орегон” 7 вересня до порту Квебек приїхали перші два поселенці — Іван Пилипів і Василь Ілиняк (Єлиняк) з села Небилова, тепер Рожнятівського району Івано-Франківської області. З їхнім прибуттям розпочався потік українських іммігрантів на незаймані землі Канади.

Іван Пилипів Василь Ілиняк (Єлиняк)
ПИЛИПІВ ІВАН

1859-1936, укр. першопоселенець у Канаді; підприємець, намагався заснувати підприємство на Кубані, 1891 виїхав до Німеччини, 7 XI 1891 прибув до Монреаля, де отримав гомстед (земельну ділянку для поселенців); невдовзі заснував укр. селище у місцевості Една-Стар, займався землеробством, видобутком золота на р. Саскачеван, торгівлею худобою, лісом, земельними ділянками; заснував укр. школу, збудував церкву; переконаний демократ і пацифіст, прихильник Ліберальної партії

(джерело: УСЕ (Універсальний словник-енциклопедія).

32-річний Іван Пилипів (по-сільському — Пилипівський), закінчив Станіславську гімназію. Вже тоді він пробував свої сили і знання у так званому приватному підприємництві: наймав робітників на місцеві лісорозробки, сплавляв деревину плотами-дарабами по швидкоплинній гірській річці Лімниця до Галича тощо. Іван Пилипів разом із однодумцем Василем Ілиняком з сусідньої Слободи Небилівської подалися на Американський континент.

Через півтора року Іван забрав з дому свою сім’ю та дружину побратима В. Ілиняка. Від’їжджаючи назавжди, він переконував односельців до пошуку кращого життя за океаном. Згодом його прикладу послідували інші сім’ї з Небилова та довколишніх сіл, які заснували перше і найбільше поселення українців у Канаді поблизу м. Едмонтон в нинішній провінції Альберта.

(інформація зі статті: "Пам’ятний знак до 100-річчя початку української еміграції до Канади").

Хоча Пилипів мав більше землі, як інші селяни, був письменним, навіть добре знав німецьку мову, трохи займався промислом, але не міг прогодувати свою родину. Єлиняк був дуже бідним, не знав ніякої грамоти і важко гарував на своєму куснику землі неврожайно, що заледве з неї виживав.
Пилипів був досить спритним, розсудливим, побував у деяких місцевостях й побачив краще життя, ніж у рідному селі. Але самому пускатися за світові води – страшнувато. От він і підмовив Єлиняка.
Плили небилівці дуже довго. З острахом та надією вдивлялися в бурхливі хвилі океану, шукаючи його берегів. Лише після 22-денної подорожі вони дісталися до загадкової Канади, де були величезні простори цілинної землі. Отже, Іван Пилипів та Василь Єлиняк поклали початок масової еміграції із західноукраїнських земель за океан. І їм судилось бути її піонерами

(інформація зі статті: "У далекий світ – за океан. До 120-річчя українських поселень у Канаді").

 

повний варіант статті - http://www.chasipodii.net/pv/8954/).

* * *

© М. О. Іжик, 2014-2019