Фердінанд Вербіст

В 1658 Ф.Вербіст приїхав до Китаю з Лісабона в супроводі тридцяти п'яти інших місіонерів. Їхній корабель досяг Макао в 1659 році. До цього часу більшість членів експедиції вже померла. Вербіст зайняв свій перший пост в провінції Шаньсі, очолюючи місію до 1660 року, після чого був покликаний стати помічником батька Йоганна Адама Шаль фон Белла. Через деякий час він замінив його на посаді єзуїтського Директора Пекінської обсерваторії і керівника математичної Ради.

Для єзуїтів політична ситуація різко змінилася в 1661 році після смерті молодого імператора Шуньчжи у віці 23 років. Його синові і наступнику, імператору Кансі, виповнилося лише 7 років. Тому влада опинилася в руках чотирьох регентів. На відміну від попереднього імператора, нова правляча верхівка була налаштована не на користь єзуїтів, які серйозно постраждали в результаті переслідувань. Державна релігія маньчжурської правлячої династії Цін включала аспекти шаманізму. Існувала традиція публічних конкурсів між шаманами, що демонстрували свої магічні сили.

У 1664 році китайський астроном Ян Гуансань (1597-1669), який опублікував памфлет проти єзуїтів, викликав Шаль фон Белла на відкритий конкурс астрономії. Ян переміг і зайняв місце Шаля фон Белла (радник з математики). Шаль фон Белл та інші єзуїти були закуті і кинуті в брудну в'язницю за звинуваченням у проповідуванні фальшивої релігії. Тобто, єзуїтів, які в Європі активно боролися з єретиками, звинуватили у єресі. Їх було прив'язано до дерев'яних кілків таким чином, що не могли вони ані стояти, ані сидіти, залишаючись в ув'язненні майже два місяці в очікуванні страти (через задушення).

Верховний суд вирішив, однак, що покарання "занадто гуманне" і засудив ув'язнених до четвертування. На щастя для них, 16 квітня 1665 року стався сильний землетрус, який знищив частину в'язниці, обраної для виконання вироку. Величезний метеор був помічений в небі, а пожежа знищила частину імператорського палацу. Це було сприйнято як знак, і всіх в'язнів було звільнено. Проте, вони постали перед судом. Вербіст, Шаль фон Белл і двоє інших були заслані в Кантон (сучасна провінція Гуандун). Шаль фон Белл помер, не витримавши умов утримання.

 

У 1669 році імператор Кансі зумів взяти владу, заарештувавши регента, звинуваченого в корупції. У тому ж році імператор був проінформований, що в календарі на 1670 рік, який був складений Ян Гуансанем, виявлено серйозні помилки. Кансі наказав провести публічний тест, щоб порівняти переваги європейської та китайської астрономії. Випробування складалося з трьох пунктів:

- виміряти довжину тіні, кинутої гномоном заданої висоти опівдні в певний день;

- виміряти абсолютні і відносні позиції Сонця і планет в певну дату;

- визначити точний час місячного затемнення, яке очікувалося.

 

Було вирішено, що Ян ​​і Вербіст повинні використовувати свої математичні навички для визначення правильних відповідей, і "лише небо буде суддею". Конкурс було проведено в Бюро астрономії в присутності старших посадових урядових міністрів і посадовців з обсерваторії. На відміну від Яна, Вербіст мав доступ до останніх оновлень Рудольфінських таблиць рухів планет, складених Йоганном Кеплером на підставі спостережень Тіхо Браге, і телескопи для спостереження. Вербіст переміг у всіх трьох тестах, і відразу ж був затверджений в якості глави Математичної ради і директора обсерваторії. З поваги до нього, засланим єзуїтам було дозволено повернутися в свої місії. Тим часом, Ян був засуджений до тієї ж страти, яку він сам планував для свого європейського суперника, але був засуджений до вигнання і помер по дорозі до свого рідного дому.

 

Фердинанд Вербіст, досвідчений математик і астроном при дворі імператора Кансі, довів, що європейська астрономія була точнішою, ніж китайська. Він виправив китайський календар і пізніше попросив відновити та переобладнати стару обсерваторію в Пекіні.

 

Джерело: вікіпедія.

* * *

© М. О. Іжик, 2014-2019